Hřiště je ve skvělém stavu, co bude dál?

Přinášíme “Postřehy Greenkeepera”, pohled do zákulisí hřiště, ve spolupráci s Benem Lovettem, hlavním greenkeeperem Albatross golf resortu.

greenkeepercorner219H1Hřiště je po zimě ve skvělém stavu, zejména grýny

Sezóna 2019 na Albatrossu odstartovala již předposlední březnový víkend. To samo o sobě je výjimečné, dokonce rekordní. Navíc si však hráči již teď mohou užívat špičkový stav hřiště. Ben Lovett, hlavní greenkeeper, je se stavem hřiště nadmíru spokojen, jeho tým vykonal přes zimu velmi dobrou práci. Celkový stav hřiště hodnotí jako velmi dobrý, všechny travní plochy jsou bez chorob a travních plísní. Za zmínku pak stojí zejména stav grýnů, které již během prvního víkendu Ben změřil na rychlost okolo deseti stop. Pokud budete pravidelně číst rubriku “Postřehy greenkeepera”, dozvíte se během roku, co přesně toto číslo znamená i jak jej Ben měří. Co je však ještě zajímavější než vysoká rychlost grýnů, je jejich tvrdost. Vzhledem k hloubkovému provzdušnění grýnů na podzim 2018 může Ben už v březnu grýny válcovat, a docílit tak perfektních herních podmínek.

greenkeepercorner219SmallAerifikace grýnů je na jaře nezbytná

Ti z vás, kteří již měli možnost si hřiště na Albatrossu ozkoušet na vlastní kůži, si možná kladou otázku, co bude dál? Ano, obáváte se správně, grýny bude potřeba aerifikovat za účelem dalšího zvýšení jejich kvality. Během následujícího měsíce Ben a jeho tým provedou takzvanou aerifikaci, neboli proděrování grýnů. Možná se obáváte centimetrových děr v povrchu grýnu a zkaženého pocitu z hry. To však není nutné, neboť děrování Ben provede tenkými křížovými hroty (viz obrázek) a následným válcováním a jemným pískováním docílí vskutku minimálního dopadu na herní vlastnosti grýnů. Tento proces není zatím pevně plánovaný, neboť Ben musí reagovat na počasí a očekává zvýšení teplot, které tak umožní rychlejší zotavení gýnů po zásahu. Se stoupajícími teplotami začne také proces pravidelného hnojení. Bude prováděno hnojení mořskými řasami, které přispívá k růstu travních kořínků a celkovému zdraví trávy. Na hřiště bude aplikován takzvaný “wet agent”, což je hnojivo, které zlepšuje uchovávání vody v půdě, a snižuje tím objem vody nutný k zavlažování o celých 30 %. V neposlední řadě dojde k osetí odpališť a prostorů v blízkosti grýnu travní směsí, které se již skvěle daří na fervejích.

greenkeepercorner219H2Zimní práce jdou do finále

V minulém, letošním úvodním, článku “Postřehů” jsme psali o zimních pracích a projektech. Dvě z nich, které se právě chýlí k finalizaci, jsou rozšíření tréninkových ploch pro krátkou hru a zvětšení retenční nádrže na vodu. Nádrž, která pomůže udržet hřiště v nejlepší kondici i za horkých a suchých letních podmínek, je již skoro dokončená a Ben Lovett spokojeně přihlíží jejímu napouštění. Již 14 dní se nádrž plní vodou, a tím se hladina dostala skoro k předchozímu maximu, 65 000 metrů krychlových vody. Za dalších 4 až 6 týdnů pak dojde k naplnění na více než 100 000 metrů krychlových vody, která pak bude k dispozici pro zavlažování hřiště. Tréninkové plochy pro krátkou hru jsou již kompletně zatravněny, Ben chválí svůj tým, který při zatravňování odvedl špičkovou práci. Během nadcházejících týdnů budou plochy osázeny keři a stromy, které zlepší vzhled a funkčnost tréninkového areálu. Ben je přesvědčen, že nové plochy bude možné otevřít na konci měsíce dubna.

Pokud vás příběhy ze zákulisí greenkeepingu na golfovém hřišti Albatross zajímají, sledujte sekci aktualit na našem webu, kam budou pravidelně každý měsíc přibývat další články z rubriky “Postřehy Greenkeepera” stejně jako mnoho dalších zajímavých článků.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací. Rozumím Pro správné fungování webu si zapněte javascript.