Jak se měří rychlost greenu?

V dalším díle seriálu “Postřehy Greenkeepera” by vám Ben Lovett rád objasnil, co vlastně znamená, když řekneme, že green má “rychlost 10” a jak k takovému číslu dojít.

ALbabloggkH
V jakých jednotkách se vyjadřuje rychlost greenu


Když přijdete na recepci Albatross Golf Resortu či jiného z českých nebo zahraničních golfových hřišť, můžete zde najít vyvěšenou informaci o rychlosti greenů. Přestože mluvíme o rychlosti, u greenu ji nevyjadřujeme pomocí metrů za sekundu či kilometrů za hodinu, tedy žádnou jednotkou rychlosti. K číslu, které značí rychlost, bychom měli připojit jednotku vzdálenosti, a to královskou stopu. Už tedy víme, že rychlost greenu se vlastně vyjadřuje pomocí vzdálenosti. Konkrétně se jedná o vzdálenost, na kterou se golfový míček odkutálí po spuštění z takzvaného normovaného “stimpmetru”.


Postup při měření rychlosti


Ve videu přiloženém k tomuto článku můžete přímo vidět postup, kterým Ben Lovett zjišťuje, jakou rychlost mají zrovna grýny na Albatrossu. Pomocí “stimpmetru” rozkutálí po rovné části grýnu postupně tři míčky. Fakt, že neměří ve sklonu, si ověří pomocí kontrolního měření, které provede opačným směrem než měření první. Výslednou vzdálenost pak změří též “stimpmetrem”, jehož délka činí přesně tři stopy. Když tedy příště uslyšíte, že green na Albatrossu jezdí rychlostí 11, už si budete moct udělat představu o tom, co to vlastně znamená. Je tato informace ve finále přínosem pro zlepšení vašeho skóre? Nebo si raději rychlost odvodíte sami na cvičném greenu pomocí citu?

Pokud vás podobný obsah zajímá, sledujte pravidelně sekci aktualit našeho webu, stejně tak jako naše sociální sítě Facebook a Instagram.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací. Rozumím Pro správné fungování webu si zapněte javascript.