Postřehy Greenkeepera - "wetting agents" neboli smáčedla

V tomto díle Postřehů Greenkeepera se s Benem Lovettem podíváme, co se skrývá pod pojmem „wetting agent“, do češtiny přeložitelného snad pouze jako smáčedlo.


AlbaBlogGC5H1Tajný agent s vodou


V dnešní době je jedním z hlavních úkolů greenkeepera, který se stará o golfové hřiště nejvyšší kvality, dobře hospodařit s vodou. Roční srážky se snižují a tím pádem je třeba podniknout opatření, která udrží hřiště zelené. V jednom z předchozích dílů „Postřehů“ jsme si říkali o zvětšení kapacity retenční nádrže na vodu o 30%. V minulosti se wetting agent neboli smáčedlo používalo primárně na místa, kde se dlouhodobě nedržela voda, případně pro zlepšení zadržování vody u kořenů rostlin. V dnešní době nedostatku vody na zavlažování je však „wetting agent“ aplikován zejména za účelem zadržet dlouhodobě vodu v půdě, a tím zlepšit zdraví rostlin a celkovou kvalitu povrchu hřiště.

AlbaBlogGC5S1CzZadrží vlhkost, ale jak?


Samozřejmě nejdůležitější roli v celé strategii hraje voda, pro hydrataci rostlin od kořenů až po listy a zároveň plná důležitých rozpustných živin. Bohužel udržet trávy v takové kondici, aby zároveň splňovaly požadavky, které na hřiště mají novodobí golfisté, není přirozeně možné. „Wetting agent“ tvoří základní kámen řešení tohoto problému. Zajišťuje pomalejší vypařování vody, dalo by se dokonce říct, že voda obohacená touto látkou až „lepí“. Živiny se pak drží u kořenů rostlin a usnadní tím přírodě práci. Polymery, ze kterých se smáčedlo skládá, přímo navazují molekuly vody na částice zeminy, tedy v zásadě jako lepidlo. Voda se tak udrží například i v místech, odkud by normálně rychle odtekla.


AlbaBlogGC5H2Dodržujte pitný režim golfového hřiště


Golf si člověk užije mnohem víc, když hraje na kvalitním, dobře udržovaném hřišti. Poloha hřiště Albatross, kousek od Prahy, nám zaručuje relativně mírné klima, nicméně v dnešní době je stále méně srážek. Aby Ben Lovett udržel standart hřiště, na který jsou hráči zvyklí, musí sahat po speciálních metodách. Pravidelná aplikace „wetting agent“ různých druhů zajišťuje, že golfové hřiště na Albatrossu nežízní, a je tak ve perfektní kvalitě.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací. Rozumím Pro správné fungování webu si zapněte javascript.