Zvolte jazyk

Slovo prezidenta k novému roku 2022

Vážení členové, milí přátelé,

tento rok byl dalším pokračováním sci-fi příběhu s narativem Covidu, který nám přinesl mnoho dříve nepoznaných situací, se kterými jsme se museli tak či onak vyrovnat.

Potěšilo nás, že i přes obtíže, kterým jsme museli čelit, se naše členská základna rozrostla a v tuto chvíli máme již více než 330 členů. Loňská akce, kdy jste si mohli přivézt do klubu své známé, byla úspěšná a všichni jsme uvítali, jak aktivně se noví členové zapojili do klubového života. Z tohoto důvodu jsme se také rozhodli prodloužit tuto nabídku o jeden rok.

Současně bych chtěl zdůraznit, že akceptace dalších členů bude i nadále probíhat způsobem, který zajistí to, že všichni přijatí členové budou pro klub přínosem a jen posílí obecně sdílené povědomí, že naše členská základna je v České republice „second to none.“

V březnu došlo ke změně na pozici hlavního greenkeepera, kdy po čtyřech letech odešel Ben Lovett a nahradil ho Thomas Sedlmeier. Taková změna je vždy určitým rizikem, protože má zásadní vliv na kvalitu a prezentaci hřiště, a to zvláště za situace, kdy Ben odvedl na Albatrossu velký kus práce.

Thomas však během několika měsíců prokázal, že je více než rovnocennou náhradou a i když nám počasí zejména ze začátku sezóny nepřálo, dostal postupně hřiště do skvělé kondice. Jeho hlavní vizitkou byly grýny, které ještě v listopadu běhaly rychlostí převyšující 12 stop!

Do začátku sezony jsme kromě několika dalších změn přebudovali všechny bunkery, což bylo správné, ale současně také extrémně nákladné rozhodnutí. Jejich nový moderní tvar a barva písku však silně umocnily vizuální efekt celého hřiště a jeho superiorní kvalitu.

Tady mi dovolte osobní poznámku. Čas od času pobývám na Mallorce, která má přes 20 golfových hřišť, ale žádné, které by se kvalitou hřiště a ostatních facilit přiblížilo Albatrossu.  Přesto tam zaplatíte v sezoně minimálně 165 euro za green fee. Podobných a ještě křiklavějších příkladů ze světa by bylo hodně a znamenají pouze jedno – hrajeme hřiště, které má potenciál si ve světě za hru říkat minimálně 300 euro už jenom proto, že náklady na jeho růst a údržbu jsou minimálně srovnatelné.  Buďme si prosím toho vědomi, potlačme v sobě někdy nespravedlivou a nekonstruktivní kritiku a buďme hrdi na to, co jsme společně dokázali.

V srpnu se k nám po roční odmlce vrátil turnaj Czech Masters. Měli jsme možnost vidět spoustu vynikajících hráčů včetně Henrika Stensona, který až do 16. jamky bojoval o vítězství v turnaji. Potěšilo nás, v jakých superlativech se on a další hráči vyjadřovali ke kvalitě hřiště. Podle ředitele turnaje to bylo dokonce nejlépe připravené hřiště, na kterém do té doby v roce 2021 turnaj evropské túry pořádali.

Mám také velmi dobrý pocit z toho, jak se náš klub dostal do popředí sportovního golfu. Jen výčet všech triumfů by potřeboval dvě strany, zmíním proto jen ta největší vítězství.

V týmových soutěžích postoupil mužský tým do Extraligy po senzačním vítězství v I. lize, tým žen v podobném stylu opanoval druhou ligu a postoupil do první. Velkých úspěchů jsme dosáhli i v rámci juniorských soutěží. Máme mistry republiky v týmech chlapců do 18 let a ve smíšených týmech do 16 let.  V individuálních soutěžích dosáhla asi nejvíce Klára Sionková, která skončila na třetím místě v turnaji LETAS.

Nesmíme zapomenout ani na Juliena Bruna, který si po skvělé sezóně uhrál plnou kartu na European Tour a klub bude v nejbližší době zvažovat, jak ho na Evropské túře podpořit. Úspěchů ale bylo mnohem více a já bych chtěl tímto poděkovat nejen všem hráčům, ale také Davidu Carterovi jako hlavnímu kouči, Martinu Holubovi za jeho podporu u mužského A týmu a Sandře Zelinkové, která měla celou akademii na starosti.

Mým osobním přáním do nového roku je, aby se na podpoře a financování akademie a našich reprezentantů podílelo více našich členů a velmi bychom uvítali, kdybychom jméno naší akademie mohli spojit pro další roky s podnikatelskou aktivitou některého z nich.

V minulém roce na akademii finančně přispěli tito naši členové, kterým tímto velice děkuji: Martin Holub prostřednictvím své nadace, Petr Otava prostřednictvím své společnosti a Jiří Musil prostřednictvím své společnosti.

Ani letos nebudeme přes zimu zahálet a již nyní probíhají práce na dalším zlepšení hřiště. Po konzultaci s European Tour jsme se rozhodli vybudovat dva bunkery v dopadové zóně na 14. jamce. Architekt Jonathan Davison je navrhl tak, aby byly nejen estetickým prvkem, ale aby byly hrozbou hlavně pro hráče s nízkým handicapem.

Další změnou je úprava soustavy vodních překážek na 17. jamce.  Na jaře jsme vyčistili část potoka v blízkosti mostu, nyní pokračujeme po celé pravé straně ferveje. Výsledkem budou čisté travnaté břehy vodní překážky po celé její délce.

Vážení přátelé, chtěl bych vám upřímně poděkovat za vaši přízeň a popřát hezké vánoční svátky, vše nejlepší do nového roku a hlavně pevné zdraví vám a vašim rodinám.

Váš,

Jiří Šimáně

Prezident klubu