Zvolte jazyk

"Big Easy" zůstává svůj

Účastníci tiskové konference před 6. ročníkem D+D REAL Czech Masters se mohli v úterý poprvé v rámci turnajových aktivit setkat s největší letošní hvězdou Ernie Elsem. Legendární Jihoafričan ukázal, že jeho přezdívka "Big Easy" na něj stále dokonale sedí.

 Snímek obrazovky 2019 08 14 v 10.28.54

Zdroj: GolfExtra.cz

Foto: Ota Mrákota

Nic jí neubírá ani rostoucí věk brzy padesátiletého veterána. Naopak získává na dalších významech, i když hrát a měřit se se stále mladšími soupeři už pro Else není tak "easy" jako dříve.

Jedna z největších stále hrajících legend světového golfu se tím ale příliš netrápí. Ví, čeho v kariéře dosáhl, a těší se na to, co mu golf i v pozdějším věku ještě přinese.

"Snažím se dělat věci stále hodně jednoduše. Nedělám velké změny a neměním to, co funguje. Pokud přijdou špatné věci, snažím se je jednoduše opět vylepšit a stále se soustředit na to pozitivní," prozradil Els recept na svou golfovou dlouhověkost.

"Nemusel jsem tolik měnit švih a snažím se být konzistentní v tom, co dělám, včetně přípravy a každodenního plánu. Jen se to snažím s časem vylepšovat. Mám i štěstí, že se mi vyhýbají zranění. Měl jsem problémy s kolenem, občas se zády, ale nebylo to nikdy nic velkého," zaklepal.

Snímek obrazovky 2019 08 14 v 10.30.31I jeho poslední problémy se zády, kvůli kterým se musel před dvěma týdny odhlásit z Wyndham Championship na PGA Tour, jeho start na Albatrossu vážněji neohrozily.

"Mám za sebou nějaké fyzioterapeutické procedury a hodně jsem na tom pracoval, ale naštěstí to nebylo tak vážné, abych tady nemohl hrát," rozptýlil obavy o svém stavu.

A tak se může soustředit na to, aby načerpal co nejvíce informací o hřišti, na kterém si zahraje poprvé v životě. Má na to jedno tréninkové kolo v rámci středečního Pro-Amu.

"Mluvil jsem s kluky, kteří už tady hráli, jako je třeba Pádraig (Harrington), a říkali mi, že hřiště bylo loni velmi tvrdé. Letos má být zase velmi měkké. Když jsou takové podmínky, tak padá většinou hodně birdie, ale koukal jsem se na délku a je velmi dlouhé. Zatím to nemůžu komentovat, hřiště uvidím poprvé zítra a čekám, jaký z něj budu mít pocit," uvedl Els.

"Zjistím, jaké jsou tam třeba skryté překážky, o kterých bych měl vědět. Podívám se podrobně i na Google Maps. Zítra si hřiště poprvé zahraju a nastavím si nějaký herní plán, stejně jako to dělávám na spoustě jiných hřišť, která jsem nikdy předtím neviděl."

Els startuje v této sezóně teprve podruhé v Evropě, ale nijak se toho neobává. Zvlášť když skončil v červenci na The Open na výborném děleném 32. místě.

"Jakékoliv startovní pole na European Tour v této době je velmi silné. Hráči jsou velmi hladoví a touží se ukázat světu. Viděl jsem, že tu bude spoustu mladých hráčů," ví Els, že i na Czech Masters bude mít konkurenci silnou. A to i ve velkém zastoupení domácích hráčů.

"Je skvělé vidět ve startovní listině také tolik Čechů, což je dobré pro ně samotné, ale i pro diváky, kteří se na ně přijdou podívat. Pro turnaj je to skvělé," řekl Els, který určitě nepatří mezi hráče, kteří si stěžují na moderní technologie.

"Vybavení pomáhá. Driver vybírám tak, abych z něj dostal maximální vzdálenost a přesnost. Proč toho nevyužít, když je tu ta možnost," prozradil Els něco ze své kuchyně.

"Ale jak už jsem řekl, během své kariéry jsem zase tolik věcí nezměnil. Ale samozřejmě věk nezastavím a uvědomuji si, že jsou tu mladí kluci, jejichž rychlost švihu je veliká a jsou silnější. Ale zkušenost v golfu pomáhá a nemusíte být nejdelším hráčem ve startovním poli, abyste vyhrál turnaj."Snímek obrazovky 2019 08 14 v 10.30.47

Els si však uvědomuje, že dlouho už se prát s přesilou mladších hráčů nebude. "Těším se na další kapitolu v životě, až překročím padesátku. Je to možná trochu divné takhle říct, pořád se cítím velmi mladý, ale těším se, že budu dělat i jiné věci."

A které to budou?

"Byznys bude určitě součástí, ale budu si určitě užívat golf na podobných turnajích, jako je Czech Masters, nebo na PGA Tour Champions," řekl Els s tím, že brzy zamíří na zámořskou veteránskou túru.

"Trochu zpomalím, byznysu se věnuji už dlouho, v tom budu pokračovat, ale určitě bude i nadále součástí mého života hraní golfu. Zkrátka proto, že to miluji. Bude to tak trochu mix všeho," dodal s úsměvem.